O Triplă Recunoaștere Internațională pentru Măiestria Muzicală Românească

Albumul „George Enescu Symphonies 1-3 ~ Romanian Rhapsodies 1&2”, interpretat de Orchestra Națională a Franței sub bagheta dirijorului român Cristian Măcelaru, a obținut recent premiul International Classical Music Awards (ICMA) la categoria „Muzică simfonică”. Această distincție marchează al treilea premiu internațional major pentru această producție remarcabilă, consolidând statutul său ca una dintre cele mai apreciate înregistrări clasice ale anului.

O Colecție Impresionantă de Premii

  1. International Classical Music Awards (ICMA) 2025 – Categoria „Muzică simfonică”
  2. Classica Choc de l’année 2024 – Categoria „Muzică simfonică”
  3. Diapason d’Or 2024 – Categoria „Muzică simfonică”

Conținutul Albumului: O Călătorie prin Opera lui Enescu

Producția Deutsche Grammophon cuprinde trei discuri care prezintă o selecție impresionantă din opera lui George Enescu:

  • Rapsodia Română nr. 1 și nr. 2
  • Simfonia nr. 1
  • Simfonia nr. 2
  • Simfonia nr. 3

Artiștii din Spatele Succesului

  • Dirijor: Cristian Măcelaru
  • Orchestră: Orchestra Națională a Franței
  • Cor: Corul Radio France, condus de Aurore Tillac
  • Concertmaistru: Sarah Nemțanu (decorată cu Ordinul „Meritul Cultural” în grad de Cavaler)

Aprecierea Juriului ICMA

Juriul ICMA, format din critici muzicali de renume internațional, a lăudat interpretarea excepțională a lui Măcelaru și a orchestrei:

„O excepțională întreprindere a lui Măcelaru, care a lucrat după manuscrisele originale ale partiturilor enesciene… O adevărată descoperire, atât în ceea ce privește lucrările, cât și interpretarea lor!”

Contextul Înregistrării

Albumul a fost prezentat inițial în concert la Auditorium Radio France – Maison de la Radio et de la Musique de Société Nationale de Radiodiffusion Radio France, în parteneriat cu Institutul Cultural Român, cu ocazia concertului aniversar ICR 20 din iulie 2023.

Recunoaștere Internațională

Juriul ICMA, alcătuit din reprezentanți ai unor publicații și posturi de radio prestigioase din întreaga Europă, a subliniat importanța acestei înregistrări pentru promovarea muzicii lui Enescu pe plan internațional.

Ceremonia de Premiere

Gala premiilor ICMA, unde câștigătorii vor primi trofeele, va avea loc la Tonhalle din Düsseldorf pe 19 martie 2025, marcând o nouă etapă în recunoașterea internațională a muzicii românești.

Acest succes remarcabil nu doar onorează memoria lui George Enescu, ci și subliniază excelența interpretativă a muzicienilor români contemporani pe scena muzicii clasice mondiale.

Lista completă a premiilor ICMA 2025 este disponibilă aici. https://www.icma-info.com/winners-2025/

Scrie un comentariu

Echipa Ziarul Pozitiv nu a solicitat și nu beneficiază de finanțare din fonduri guvernamentale. Publicitatea este limitată și prezentată într-un mod neinvaziv. De asemenea, Ziarul Pozitiv nu acceptă fonduri de la partide politice și nu promovează industrii precum jocurile de noroc, pariurile, alcoolul și tutunul. Așadar, prin utilizarea serviciilor oferite de Ziarul Pozitiv, sprijini activitățile societății civile și contribui la promovarea inițiativelor care aduc binele și prosperitatea. Descoperă serviciile noastre!